Poparcie władz administracyjnych miasta dało początek dla Zespołu Artystycznego JUBILAT, a był to rok 1975.Początki były trudne. W niedługim czasie zaplanowano pierwszy program, zamówiono pierwsze kostiumy. W roku 1976 odbył się premierowy koncert programu PN. „Od menueta do rock and rolla” przygotowany z okazji 25 lecia Fabryki Wagonów.
Późniejszy okres, to intensywne próby zmierzające do doskonalenia umiejętności członków zespołu, liczne koncerty dla mieszkańców Świdnicy, jej okolic, dla mieszkańców miast Dolnego Śląska. Widowisko „ Od menueta do rock and rolla „ zawierało niewiele elementów związanych z polskim folklorem. Pojawiła się potrzeba realizacji programu folklorystycznego opartego tylko i wyłącznie na polskiej muzyce ludowej. Tym samym przystąpiono do prób tańców i przyśpiewek z regionu krakowskiego. Opracowano nowy program „Na Krakowskim Rynku”, program odzwierciedlający atmosferę XIX-wiecznego Krakowa. Premiera tego widowiska odbyła się w marcu 1978 r. z okazji Dnia Metalowca.
I tak nastąpił nowy czas, nowy wymiar artystyczny dla Zespołu Pieśni i Tańca JUBILAT.
Za dotychczasową pracę nadano JUBILATOWI złotą odznakę „Zasłużonego dla zakładu”. Zainteresowanie zespołem i jego programami stawało się coraz większe. JUBILAT koncertował w różnych miastach naszego kraju, brał udział w przeglądach zespołów artystycznych, skąd przywiózł nagrody, wyróżnienia, podziękowania. W kwietniu 1978 r. zespół wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie na akademii z okazji 70 lecia Związku Zawodowego Metalowców, co zadecydowało o tym, że został on zweryfikowany przez Komisję Ministerstwa Kultury i Sztuki jako upoważniony do prezentacji swoich programów poza granicami kraju. Fakt ten zaowocował w lipcu tegoż roku tournee po południowej Francji, po Lazurowym Wybrzeżu, a w drodze powrotnej koncertami w RFN, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem.
W późniejszym czasie zrealizowano widowisko taneczno- muzyczne „Wesele Lubelskie”. Wytężona praca nad tym programem została uwieczniona premierą w roku 1979. Już wtedy powodzenie i renoma zespołu miały wpływ na to, że Fabryka Wagonów oprócz swej podstawowej działalności nawiązała współpracę kulturalną z miastem Priboj w Jugosławii. W kwietniu 1979 r. zespół wyjechał do Priboju, a rok później Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu zakwalifikował Jubilata do reprezentowania naszego województwa w obchodach Dni Kultury Polskiej w Czechosłowacji. W tym samym roku wziął udział w Ogólnopolskiej Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca – Konin `80, gdzie zdobył nagrodę akredytowanych przy przeglądzie dziennikarzy.
Rok 1981- zmiana mecenasa. Zespół przejął Świdnicki Ośrodek Kultury.
Nowy program oparty na przyśpiewkach i tańcach górali żywieckich zdobył na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Zamku Książ pierwszą nagrodę – Liść Rododendronu. Otworzyło to większe możliwości prezentacji programów na liczących się Międzynarodowych Festiwalach w kraju i za granicą. Wielokrotnie Jubilat wyjeżdżał do Pyrzyc przyczyniając się w znacznym stopniu do image tamtejszego festiwalu. Ukoronowaniem tych dokonań było odznaczenie choreografa pana Lubomira Szmida medalem – zasłużony dla miasta Pyrzyce. Zespól ponownie został wyznaczony do reprezentowania woj. Wałbrzyskiego w obchodach Dni Kultury Polskiej w Czechosłowacji.
Za pierwsze miejsce i zdobycie Liścia Rododendronu Jubilat wyjechał na kilkanaście dni do Jugosławii, gdzie koncentrat w kilku miastach Czarnogóry, Jugosławii i Hercegowiny. Podczas prezentacji plenerowych w górskich scenerii program „Żywieckie Gronicki” zachował szczególne walory artystyczne tego koncertu.
Tworzono kolejne programy m.in. „Kujawskie Zadumy”, „Śladami Piastów”, polonezy i mazury oparte o muzykę i pieśni okresu Księstwa Warszawskiego. Wszystko to można było zobaczyć na licznych imprezach artystycznych i okolicznościowych w naszym mieście oraz głęboko w Polsce. Na międzynarodowych festiwalach w Sierpcu, gdzie dokonano nagrania w skansenie wsi mazowieckiej dla TVP 2, a później zresztą zrealizowano tam wiele scen dla filmu „Ogniem i Mieczem”, na międzynarodowym festiwalu w Olsztynie połączonym z trasą koncertową po ziemi warmińsko-mazurskiej.
Były też festiwale poza granicami kraju m. In. W Niemczech w Inden, w Biberach w ramach partnerstwa miast. Niepowtarzalnym był Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Montrejau w Pirenejach we Francji połączony z trasą koncertową wielu miastach Francji. Wielu emocji dostarczył wyjazd do Anglii, który także był wynikiem wymiany kulturalnej między miastami partnerskimi. Po drodze zespół brał udział w wielu przeglądach konkursowych przywożąc do siedziby ŚOK nagrody i wyróżnienia.
W roku 2003 zespół został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Treviso we Włoszech. 11 dni pobytu we Włoszech to przede wszystkim nadludzki wysiłek ok. 15 koncertów w upałach przekraczających 38 stopni.
Rok 2004 Festiwal na Sardynii z bardzo wysoka oceną organizatorów.
Rok 2005 Udział w warsztatach i festiwalu na Słowacji.
Najnowszy program to:”Tańce Śląskie” obejmujące folklor muzyczny i taneczny wielu subregionów regionu śląskiego.
To ciągle ten sam zespół, ten sam, bo trwa w swym własnym stylu i kolorycie utrwalonym na wielu koncertach w miastach i miasteczkach w kraju i za granicami. Minęło zespołowi 35 lat jak jeden dzień. Lat jakże owocnych, lat twórczego dorobku artystycznego, lat wpisanych w pamięć i serca publiczności. Lat sukcesów, kwiatów na scenie słów wdzięczności, atmosfery przyjaźni i życzliwości. Ale także lat mozolnych i męczących prób, lat spędzonych na opracowaniu nowych repertuarów. Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT działając na ziemi dolnośląskiej sięga, wydobywając ze skarbca kultury ludowej, po to, co ulega zapomnieniu starając się odtworzyć pieśni i tańce wielu zakątków naszego kraju, w nowej artystycznej formie, dbając jednocześnie o zachowanie jej charakteru.
Bezcenne wartości narodowe warto kontynuować, na dotychczasowy dorobek czeka przyszła widownia. Dziś kierownictwo zespołu tworzą: niezmiennie od 25 lat kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lubomir Szmid, asystentem choreografa jest Anna Trzeciak.