Jesteś tutaj: Historia

Monografia zespołu

Email Drukuj PDF
Kopia_j8JUBILAT to zespół amatorski ze wszystkimi przywilejami tego statusu. W ciągu blisko 35 lat przez zespół przewinęło się w nim kilkaset dziewcząt i chłopców ze Świdnicy i okolic.Wiele imprez artystycznych i inicjatyw zniknęło z życia naszego miasta, pojawiły się nowe, tworzyli je kolejni ludzie obdarzeni wyobraźnią, ludzie kochający piękno. Jednym z nich był nieżyjący już Alfred Galant – były dyrektor Fabryki Wagonów „Świdnica”, zwolennik utworzenia zakładowego zespołu artystycznego.
Poparcie władz administracyjnych miasta dało początek dla Zespołu Artystycznego JUBILAT, a był to rok 1975.Początki były trudne. W niedługim czasie zaplanowano pierwszy program, zamówiono pierwsze kostiumy. W roku 1976 odbył się premierowy koncert programu PN. „Od menueta do rock and rolla” przygotowany z okazji 25 lecia Fabryki Wagonów.
rajkowscy
Państwo Rajkowscy pierwsi choreografowie Jubilata


Późniejszy okres, to intensywne próby zmierzające do doskonalenia umiejętności członków zespołu, liczne koncerty dla mieszkańców Świdnicy, jej okolic, dla mieszkańców miast Dolnego Śląska. Widowisko „ Od menueta do rock and rolla „ zawierało niewiele elementów związanych z polskim folklorem. Pojawiła się potrzeba realizacji programu folklorystycznego opartego tylko i wyłącznie na polskiej muzyce ludowej. Tym samym przystąpiono do prób tańców i przyśpiewek z regionu krakowskiego. Opracowano nowy program „Na Krakowskim Rynku”, program odzwierciedlający atmosferę XIX-wiecznego Krakowa. Premiera tego widowiska odbyła się w marcu 1978 r. z okazji Dnia Metalowca.

I tak nastąpił nowy czas, nowy wymiar artystyczny dla Zespołu Pieśni i Tańca JUBILAT.

Za dotychczasową pracę nadano JUBILATOWI złotą odznakę „Zasłużonego dla zakładu”. Zainteresowanie zespołem i jego programami stawało się coraz większe. JUBILAT koncertował w różnych miastach naszego kraju, brał udział w przeglądach zespołów artystycznych, skąd przywiózł nagrody, wyróżnienia, podziękowania. W kwietniu 1978 r. zespół wystąpił w Sali Kongresowej w jWarszawie na akademii z okazji 70 lecia Związku Zawodowego Metalowców, co zadecydowało o tym, że został on zweryfikowany przez Komisję Ministerstwa Kultury i Sztuki jako upoważniony do prezentacji swoich programów poza granicami kraju. Fakt ten zaowocował w lipcu tegoż roku tournee po południowej Francji, po Lazurowym Wybrzeżu, a w drodze powrotnej koncertami w RFN, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem.

jubilW późniejszym czasie zrealizowano widowisko taneczno- muzyczne „Wesele Lubelskie”. Wytężona praca nad tym programem została uwieczniona premierą w roku 1979. Już wtedy powodzenie i renoma zespołu miały wpływ na to, że Fabryka Wagonów oprócz swej podstawowej działalności nawiązała współpracę kulturalną z miastem Priboj w Jugosławii. W kwietniu 1979 r. zespół wyjechał do Priboju, a rok później Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu zakwalifikował Jubilata do reprezentowania naszego województwa w obchodach Dni Kultury Polskiej w Czechosłowacji. W tym samym roku wziął udział w Ogólnopolskiej Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca – Konin `80, gdzie zdobył nagrodę akredytowanych przy przeglądzie dziennikarzy.

Rok 1981- zmiana mecenasa. Zespół przejął Świdnicki Ośrodek Kultury.
Nowy program oparty na przyśpiewkach i tańcach górali żywieckich zdobył na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Zamku Książ pierwszą nagrodę – Liść Rododendronu. Otworzyło to większe możliwości prezentacji programów na liczących się Międzynarodowych Festiwalach w kraju i za granicą. Wielokrotnie Jubilat wyjeżdżał do Pyrzyc przyczyniając się w znacznym stopniu do image tamtejszego festiwalu. Ukoronowaniem tych dokonań było odznaczenie choreografa pana Lubomira Szmida medalem – zasłużony dla miasta Pyrzyce. Zespól ponownie został wyznaczony do reprezentowania woj. Wałbrzyskiego w obchodach Dni Kultury Polskiej w Czechosłowacji.
Za pierwsze miejsce i zdobycie Liścia Rododendronu Jubilat wyjechał na kilkanaście dni do Jugosławii, gdzie koncentrat w kilku miastach Czarnogóry, Jugosławii i Hercegowiny. Podczas prezentacji plenerowych w górskich scenerii program „Żywieckie Gronicki” zachował szczególne walory artystyczne tego koncertu.

waza88Tworzono kolejne programy m.in. „Kujawskie Zadumy”, „Śladami Piastów”, polonezy i mazury oparte o muzykę i pieśni okresu Księstwa Warszawskiego. Wszystko to można było zobaczyć na licznych imprezach artystycznych i okolicznościowych w naszym mieście oraz głęboko w Polsce. Na międzynarodowych festiwalach w Sierpcu, gdzie dokonano nagrania w skansenie wsi mazowieckiej dla TVP 2, a później zresztą zrealizowano tam wiele scen dla filmu „Ogniem i Mieczem”, na międzynarodowym festiwalu w Olsztynie połączonym z trasą koncertową po ziemi warmińsko-mazurskiej.
Były też festiwale poza granicami kraju m. In. W Niemczech w Inden, w Biberach w ramach partnerstwa miast. Niepowtarzalnym był Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Montrejau w Pirenejach we Francji połączony z trasą koncertową wielu miastach Francji. Wielu emocji dostarczył wyjazd do Anglii, który także był wynikiem wymiany kulturalnej między miastami partnerskimi. Po drodze zespół brał udział w wielu przeglądach konkursowych przywożąc do siedziby ŚOK nagrody i wyróżnienia.
jubilaW roku 2003 zespół został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Treviso we Włoszech. 11 dni pobytu we Włoszech to przede wszystkim nadludzki wysiłek ok. 15 koncertów w upałach przekraczających 38 stopni.
Rok 2004 Festiwal na Sardynii z bardzo wysoka oceną organizatorów.
Rok 2005 Udział w warsztatach i festiwalu na Słowacji.
Najnowszy program to:”Tańce Śląskie” obejmujące folklor muzyczny i taneczny wielu subregionów regionu śląskiego.
To ciągle ten sam zespół, ten sam, bo trwa w swym własnym stylu i kolorycie utrwalonym na wielu koncertach w miastach i miasteczkach w kraju i za granicami. Minęło zespołowi 35 lat jak jeden dzień. Lat jakże owocnych, lat twórczego dorobku artystycznego, lat wpisanych w pamięć i serca publiczności. Lat sukcesów, kwiatów na scenie słów wdzięczności, atmosfery przyjaźni i 0000życzliwości. Ale także lat mozolnych i męczących prób, lat spędzonych na opracowaniu nowych repertuarów. Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT działając na ziemi dolnośląskiej sięga, wydobywając ze skarbca kultury ludowej, po to, co ulega zapomnieniu starając się odtworzyć pieśni i tańce wielu zakątków naszego kraju, w nowej artystycznej formie, dbając jednocześnie o zachowanie jej charakteru.

Bezcenne wartości narodowe warto kontynuować, na dotychczasowy dorobek czeka przyszła widownia. Dziś kierownictwo zespołu tworzą: niezmiennie od 25 lat kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lubomir Szmid, asystentem choreografa jest Anna Trzeciak.

Joomlart