Jesteś tutaj: O nas

Zespół Pieśni i Tańca Jubilat

Email Drukuj PDF

Zespół Pieśni i Tańca “JUBILAT” został założony w 1975 roku w Świdnicy. Powstał dzięki inicjatywie Alfreda Galanta, dyrektora Świdnickiej Fabryki Wagonów oraz władz miasta. Początkowo działał jako amatorski zespół przyzakładowy. Pierwsze przedstawienie zatytułowane „Od Menueta do Rock`n`Roll’a” miało miejsce 23 października 1976 i było przygotowane z okazji obchodów 25lecia powstania Świdnickiej Fabryki Wagonów.

Od tamtej pory przez 40 lat mieszkańcy nie tylko Świdnicy ale wielu innych miast Dolnego Śląska, Polski i zagranicy miało okazję oklaskiwać zespół, który nieustannie udoskonala swoje umiejętności.
W 1981 patronat nad “Jubilatem”, który trwa aż do dnia dzisiejszego przejął Świdnicki Ośrodek Kultury.

Pomimo tego, że zespół pochodzi z Dolnego Śląska (południowo-zachodnia Polska) stawia sobie jako główne zadanie kultywowanie folklorystycznej tradycji wszystkich regionów z całej Polski. Przez promocję bogatych zasobów polskiej tradycji ludowej, zespół stara się ocalić od zapomnienia jej imponujące dziedzictwo.
Przez 40 lat swojego istnienia „Jubilat” stworzył wiele różnych kompletnych programów. Oto kilka, które cieszyły się największym sukcesem:

  • PIEŚNI I TANCE NA KRAKOWSKIM RYNKU (folklor Krakowski) 20 minut
  • PIEŚNI I TAŃCE KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO (tańce narodowe Mazurek i Polonez) 15 minut
  • WESELE LUBELSKIE (tradycje weselne regionu Lubelskiego, południowo-wschodnia Polska)20 minut, w 1980 roku zostało uhonorowane nagrodą na Festiwalu Folklorystycznym w Koninie
  • ŻYWIECKIE GRONICKI (folklor Karpatów,) 25 minut, uhonorowane pierwszą nagrodą Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego w Zamku Książ,
  • KUJAWSKIE ZADUMY (folklor Polski centralnej) 15 minut
  • ŚLADAMI PIASTÓW (folklor na podstawie historycznego Szlaku Bursztynowego prowadzącego z południowo-zachodniej części kraju nad Bałtyk),
  • TAŃCE ŚLĄSKIE (folklor Śląski, południowo-zachodnia Polska) 25 minut

“Jubilat” nieustannie uczestniczy w licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Prezentował się niezliczoną liczbę razy na festiwalach oraz trasach koncertowych. Został wyróżniony wieloma dyplomami oraz gratulacjami od Ministerstwa Kultury i Sztuki, zarówno władz regionalnych i samorządów miejskich jak i oświaty.

Puchar Marszałka Sejmiku Dolnoślaskiego w 2009 r w Konfrontacjach Zespołów Pieśni i Tańca Regionu Dolnoślaskiego.

Nagroda Kulturalna SILESIA Sejmiku Województwa Dolnośląskiego -2015 r

Doroczną Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego-2015 r

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznany Zespołowi Pieśni i Tańca „Jubilat" w Świdnicy przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyjątkową działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, kulturalnej, ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.-2015r.

“Jubilat” podbił serca publiczność nie tylko w Polsce. Gościł w krajach sąsiedzkich w Niemczech oraz w Czechach ale także we Włoszech, w Austrii, Korei,Indiach, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii, Wielkiej Brytanii, Litwie, Macedonii, Portugalii, Danii, Sardynii, Grecji,Belgii,Holandii,Indiach,  Słowacji,Francji,Węgrzech oraz na Cyprze. Występy zespołu zawsze spotykają się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem publiczności.

Wybitny poziom artystyczny zespołu został osiągnięty dzięki zaangażowaniu członków zespołu, ale także dzięki profesjonalnemu wkładowi choreografów oraz instruktorów:
LUBOMIRA SZMIDA, obecnego dyrektora artystycznego (od 1985) oraz choreografa
ANNY TRZECIAK asystenta choreografa.

Joomlart